Ženy stále žijú v neslobode, aj napriek oslavám MDŽ

Scroll down to content

Napriek všeobecným oslavám Medzinárodného dňa žien, tento sviatok poukázal najmä na nerovnosti, ktoré medzi rodmi stále prevládajú. Na jednej strane sa oslavujú matky, sestry a partnerky, na strane druhej ženy protestujú za svoju slobodu alebo bojujú o holý život. V Mexiku vyšli protestujúce ženy do ulíc, kde sa ich snažila pacifikovať polícia, v Afganistane nemajú ani možnosť slobodného pohybu.

Mexické ženy v uliciach bojovali za svoje práva

Keď v roku 2018 do úradu nastupoval súčasný prezident Andrés Manuel López Obrador, mexické feministky dúfali, že v krajine nastane zmena. Avšak súčasná administratíva neadresuje problémy žien tak, ako by si moderná spoločnosť zaslúžila. Aj to bol dôvod, prečo na Medzinárodný deň žien vyšlo mnoho protestujúcich do ulíc Mexico City. Ženy svoj pochod namierili smerom k Národnému palácu, ktorý je sídlom miestnej exekutívy.

Mexický prezident, všeobecne nazývaný Amlo, dal nainštalovať kovovú barikádu na ochranu štátnej budovy. Práve pri nej sa z pokojného protestu stal násilný, pri ktorom bolo zranených 62 príslušníkov polície a 19 civilistov. Jedna z protestujúcich tvrdila, že ženy chcú rovnakú ochranu, akú prezident vynakladá na protekciu vlády.

Pedro Pardo/AFP/Getty Images

Mexičanky verzus Mexiko

Okrem viditeľnej ochrany v podobe barikád, sa Amlo otvorene zastáva aj svojich jednotlivých spolupracovníkov. Ženy na proteste niesli aj transparent s nápisom „sexuálny násilník nebude guvernérom“, odkazujúci na osobu Félix Salgado Macedonio, ktorý kandiduje na post guvernéra štátu Guerrero. Päť žien ho obvinilo zo sexuálneho napadnutia, on však tieto výpovede poprel. Mexický prezident ho podporil, a tak do dnešného dňa proti nemu nebolo vydané žiadne trestné stíhanie.

Mexičanky majú pocit, že ich súčasná vláda klame a nestavia sa na ich stranu. V krajine stále ženy nemajú ani slobodný prístup k interrupciám. Z 32 spolkových krajín sa legálne môžu k umelému prerušeniu tehotenstva dostať iba v dvoch. Zatiaľ ich snahy o všeobecnú legalizáciu narážajú na pomyselný múr vládnej neochoty a náboženského vplyvu v krajine.

Zároveň sa Mexiko zaraďuje ku krajinám, kde ženy zažívajú násilie vo veľmi vysokej miere. Štatistiky uvádzajú, že v súčasnosti je v Mexiku každý deň zavraždených 10 žien, kvôli svojmu rodu. Počet takzvaných „femicides“ sa v minulom roku vyšplhal až na číslo 939. Toľko žien a dievčat bolo zavraždených kvôli tomu, že sa narodili v ženskom rode.

V Afganistane sú ženy vraždené za svoju prácu

Na opačnej strane sveta musia ženy o svoj holý život bojovať rovnako náruživo. Iba pár dní pred oslavami Medzinárodného dňa žien, boli v Afgánskom meste Jalalabad (Džalalabád) zavraždené tri novinárky. Po ceste domov z lokálnej stanice Enikass, boli pri dvoch samostatných útokoch zavraždené redaktorky Mursal Wahidi (25), Sadia Sadat (20) a Shahnaz Raofi (20).

Príbuzní nesú rakvu Sadie Sadat, jednej z troch afgánskych novinárok, zabitých 2. marca, počas jej pohrebu v Jalalabade (Ghulamullah Habibi/EPA)

K útoku sa prihlásil Islamský štát. Napriek tomu, že vláda v Afganistane hovorí o potlačení teroristickej organizácie ISIS, mesto Jalalabad je stále centrom útokov a je považované za nebezpečné pre ženy, ktoré sa rozhodli pracovať mimo domova. Okrem vraždy ďalšej novinárky a jej šoféra ešte v decembri minulého roka, bola obeťou ďalšieho atentátu aj doktorka.

Nebezpečenstvo striehne všade

Enikass Radio & Tv zamestnáva 10 žien a 120 mužov. Stanica je považovaná za relatívne prelomovú v regióne, v ktorom pôsobí. Vďaka svoje práci mení krajinu, zásobuje krajanov informáciami a zábavnými programami a najmä vytvára pracovné miesta pre ženy z okolitých sídiel. Momentálne sa však Enikass rozhodli nevpúšťať svoje zamestnankyne do budovy, pretože pre nich hrozí vysoké ohrozenie života.

„Afganské novinárky sa stávajú cieľom útokov nielen kvôli témam, ktorým sa venujú, ale aj kvôli spochybňovaniu ustáleného vnímania spoločenských noriem, a to prevzatím verejných rolí a prácou mimo domova. A teraz, jediné možnosti, ktoré sa im ponúkajú, je urobiť presne to: zostať doma alebo utiecť z krajiny.“ hovorí Patricia Gossman, riaditeľka ázijskej divízie organizácie Human Rights Watch. 

MDŽ zvýraznil rodovú nerovnosť

Mnohí ľudia si oslavou Medzinárodného dňa žien radi pripomenú dôležitosť ženských osobností v ich životoch. Je príjemné byť na tento deň obdarovaná a vyzdvihovaná. Čím je ale ženské hnutie vo svojom boji za rovnosť ďalej, tým sa kvety stávajú menej dôležité a na povrch vystupuje nedostatočné riešenie ženskej slobody. Poukazovala na to aj slovenská prezidentka, Zuzana Čaputová.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s