Takto po Vianociach a teda daroch, poďme sa zamyslieť nad potrebnosťou či nepotrebnosťou niektorých kusov oblečenia. Práve v časoch “hojnosti” to môže byť potrebnejšie než sa zdá.

Často mám problém s kúpou niektorého kusu oblečenia. Nenazvala by som to existenčným problémom ale občas sa potrápim. Aby som to upresnila, dávam si veľmi záležať na tom, odkiaľ oblečenie pochádza. Odhliadnuc od kúskov zo sekáča, pretože je to samo o sebe forma recyklácie a udržateľnej módy, zameriam sa v tomto poste na bežné značky. Niekedy sa mi pritrafí, že potrebujem vec, ktorú v sekáčoch nenájdem alebo by som ju radšej kúpila v concept store.

Vždy, keď potrebujem špecifickú vec alebo chcem časť oblečenia kvôli dobrému dizajnu značky, pozerám sa aj na praktiky výroby. Je pre mňa veľmi dôležité, aby oblečenie, ktoré nosím nevyrábali ľudia v neadekvátnych podmienkach za žiadnu plácu, aby nebolo vyrobené s použitím enormného množstva chemikálií alebo aby sa mi nezničilo po prvom praní. To všetko, ale ešte aj niečo navyše, sa splniť dá a je niekoľko rôznych značiek, ktoré tieto hodnoty vyznávajú. Nie je vždy jednoduché dbať na tieto podmienky pri zháňaní vecí, ktoré chcete alebo potrebujete, ale ide to. Ak by ste sa minimálne raz zamysleli nad pôvodom vašich vecí, určite by ste niečo vo svete dokázali pozmeniť. Ja verím v silu jednotlivca v každej oblasti.

Ak si chcete kúpiť kvalitnú zimnú bundu, nechoďte do Zary ale nájdite si dobrú značku, ktorá vám zaručí aj kvalitu aj bezpečný pôvod. Dokonca cena bundy je často podobná, ak je to faktor ovplyvňujúci vašu voľbu. Tento prístup k nákupom môžete aplikovať na čokoľvek. Stačí sa len zamyslieť nad tým, komu svoje peniaze dávate a na čo v momente nákupu prispievate. Ak veríte hodnotám značky, pomôžete.

Keď sa spätne pozriete na všetky dary, ktoré ste si pod stromčekom našli, ktoré z nich vám boli doručené s ohľadom na ľudí či životné prostredie? A kúpou ktorých ste vy či vaši príbuzný prispeli na lokálne či udržateľné zdroje? Ja si tieto otázky kladiem pri každej kúpe a už sa mi zautomatizovali. Môžem vám garantovať, že ak na to začnete dbať aj vy, zaručíte si dobrý pocit a hodnotnú investíciu. Skúste sa nad tým zamyslieť aspoň raz a uvidíte, ako vám to pôjde. V dnešnom svete informácií sa k všetkému dostanete nesmierne jednoducho, len treba chcieť.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s