Európa má početné množstvo výhod. Jednou z nich je rozmanitosť a rôzne možnosti na výlety a spoznávanie. Všetko je blízko a všetko je niečim zaujímavé. Súhlasím, nie je to iba výsada Európy, ale keď to porovnám napríklad s Čínou, v ktorej som tiež bola, cestovanie po krajine si dvakrát rozmyslíte. Nie preto, že by Čína nebola zaujímavá alebo že by nebolo čo objavovať, jednoducho preto, že cesta z bodu A do bodu B trvá od pár hodín do milión hodín. Keď som bola v Shanghai a chcela som si spraviť výlet do Pekingu, všetci mi hovorili, ako je to úžasne blízko. Nuž, 5 hodín rýchlovlakom… Takže ako nápad prišiel, tak aj odišiel. Ale ak by som nešla do Hong Kongu, určite by som sa v Pekingu zastavila.  Keď však teraz žijem v Bruseli, všetko mi príde naozaj dostupné. Z jednej strany preto, že Belgicko je maličké, z druhej preto, že existuje Flixbus alebo študentská zľava na vlaky.

Brusel má skvelú polohu aj kvôli tomu, že hociktoré väčšie belgické mesto je v dosahu hodiny. A ak sa chcete ísť pozrieť do okolitých krajín, tiež to nie je veľký problém. Okrem toho, že cestovanie je finančne dostupné a časovo nenáročné, väčšina miest aj za návštevu stojí. V Belgicku som vyše dvoch mesiacov a už som stihla navštíviť tri ďalšie mestá vrámci krajiny a jedno mimo. To ma privádza zároveň k téme (takmer absolútnej) dokonalosti Európskej únie. Samotný fakt, že môžem študovať v zahraničí v tomto prípade vynecháme. Okrem vnútroštátnych výletov som bola za kamarátkou v Amsterdame, ktorá tam študuje. Bez hraníc, bez colníkov a bez obáv som prešla z krajiny do krajiny. Ešte ma však čaká veľa miest mimo  ale aj vrámci Belgicka, takže som rada, že mám dosť času. Lille, Brugy alebo také Luxembursko, na ktoré sa nesmierne teším, stále ostávajú na mojom liste. Fotky nižšie sú z Ghentu, kam sme sa vybrali osláviť moje narodeniny a z Charleroi, ktoré som si bola iba tak pozrieť, lebo BBC ho zaradila medzi jedno z najškaredších miest na svete.

Na záver by som chcela dodať ešte jednu vec, ktorú v poslednej dobe s mojimi kamarátmi v Bruseli preberáme. Každý sme pôvodom z inej krajiny, iného mesta a samozrejme sa domov radi vraciame. Problémom je, ani tak nie pre nás ako pre svet, využívanie lacných aerolínii na cestovanie. Ak si dokážete kúpiť letenku do desať eur, prečo by ste sa mali zamýšľať nad iným spôsobom dopravy? Z môjho pohľadu, nízkonákladové letecké spoločnosti na jednej strane umožnili strednej vrstve spoznávať svet a teda sa vzdelávať, na strane druhej z environmentálneho hľadiska prispievajú ku kríze. Dala som si predsavzatie, že keď raz budem veľká a bohatá, budem používať “fair trade” aerolinky alebo využívať vlaky. To by som robila aj teraz, ak by to nebolo neporovnateľne drahšie. Takže zatiaľ som odkázaná na lacné letenky a limitovanie katastrof inými metódami. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s