Aký je Brusel? Ak sa v ňom zastavíte iba na pár dní, pravdepodobne vás tak neohúri ako keď v ňom strávite dlhší čas. Viem to z vlastnej skúsenosti. Pred tým, ako som v Bruseli začala žiť, som tu bola dva razy. Vždy som sa zdržala iba v centre lebo na nič iné nebol čas, a tak som sa ukrátila o pravý obraz mesta.

Všade je cítiť silný francúzsky vplyv a treba sa vyhnúť centru. Ak ste tu prvý krát, je dobré si ho pozrieť ale to je tak všetko. Moje najobľúbenejšie štvrte sú Ixelles (kde aj bývam), Saint Gilles, niektoré časti Schaerbeeku a čo sa týka centra, Marolles a Dansaert Quarter sú veľmi príjemné.

Ak by som mala charakterizovať Brusel iba nekoľkými slovami boli by to: umenie, trhy a architektúra. Umenie je citeľné na každom rohu, doslova. Street art skrášľuje všetky časti mesta a navnadí vás na rôzne galérie a umelecké centrá. Jednou z najlepších galérií je Wiels, za návštevu (z verejných) stojí Royal Museums of Fine Arts of Belgium a z malých súkromných by som vybrala galériu Xavier Hufkens, ktorá sa nachádza v úžasnom dome a vstup je zdarma.

Doslova každý deň si môžete zájsť na rôzne trhy na námestiach. Zamerané sú na predaj rôznorodého tovaru ale väčšinou sú to trhy ponúkajúce čerstvé potraviny a domáce produkty. Niektoré sa konajú pravidelne, v stanovených časoch, iné sú iba raz do roka či raz do mesiaca. Medzi moje najobľúbenejšie patrí Châtelain market, ktorý je každú stredu a Flagey market konajúci sa každú nedeľu. Od neho bývam asi tri minúty.

Architektúra je v Bruseli netradičná. Každý Belgičan je na ňu hrdý. Hovorí sa, že keď sa mesto osídľovalo, ľudia si mohli postaviť dom podľa vlastných predstáv. Preto má každý inú výšku, šírku aj štruktúru a napriek tomu si dokázali zachovať určitý jednotný štýl. Keď sa prechádzam ulicami pôsobí to na mňa veľmi príjemne a útulne.

Na záver vám poradím niekoľko základných miest, a ak budete chcieť tipov viac, s radosťou sa podelím o moje skúsenosti.

  • Coffee: Café Capitale
  • Brunch: La Petite Production
  • Lunch: Noordzee – Mer du Nord
  • Dinner: humus x hortense
  • Fries: Frit Flagey
  • Bar: L´Athénée
  • Record store: Crevette Records
  • Clubs: Fuse, C12

b4b1b5b6b9b2b8b7

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s