Po ukončení bakalárskeho štúdia som sa rozhodla dať si rok pauzu. Počas tejto fázy som chcela opustiť Európu, spraviť si anglický certifikát a rozmyslieť si, v ktorej časti sveta chcem dokončiť svoje školské roky. Prvé dve mi vyšli. Urobila som si certifikát a potom som išla na chvíľu študovať do Ázie. Popri tom všetkom, som sa stále sústredila na výber vysokej školy na magisterské štúdium.

Mala som niekoľko kritérií. Chcela som bývať v zaujímavom veľkomeste, chodiť na pomerne renomovanú univerzitu (nemusela byť v svetovej top 10), krajina nemala byť príliš drahá, a nemohlo to byť v Anglicku. Po stanovení týchto bodov sa mi okruh možností zúžil. Potom, samozrejme, prišlo na scénu niekoľko praktických a nie emocionálne založených aspektov. V konečnom dôsledku som sa rozhodla pre Vrije Universiteit Brussel. V Bruseli som bola asi dvakrát a bola som voči nemu najprv skeptická. Avšak po pár dňoch som zistila, že som si mesto nikdy predtým poriadne nepozrela. O tom však v inom poste.

VUB je veľmi príjemná škola. Učitelia sú mladí a všetci sú z praxe, ktorú si udržujú aj počas profesorského pôsobenia. Hodiny sú založené na kritickom myslení a za mesiac, ktorý som tu strávila som si ešte memorovať nemusela nič. Moji spolužiaci sú z rôznych kútov sveta. Stretla som sa s mnohými osudmi aj kultúrami, a rozhovory sú tu pre mňa často inšpiratívne. Zatiaľ chodím do školy s radosťou a teší ma, že môžem byť opäť študentka.

Ak sa budete niekedy rozhodovať pre školu, dajte si na to čas. Nenechajte sa presvedčiť, že keď raz prestanete študovať, už vás nič neprinúti sa do školy opäť vrátiť. Je to iba na osobnom pocite. Stretla som dievča, ktoré pracuje na voľnej nohe a počas toho veľmi veľa cestuje. Päť mesiacov venuje práci doma a potom ďalšie dva strávi v krajine, ktorú si sama vyberie. Takto trávi už dva roky. Sen, čo? A napriek tomu sa nevie dočkať, kedy sa vráti späť do školy a dokončí si magistra. Už žijeme v dobe, kedy si môžete vybrať čokoľvek a ísť si za tým. Je to možné vďaka vám samým, Európskej únii a vďaka rodičovskej podpore. Kým ste mladí, venujte sa svojej budúcnosti a neľutujte chybné rozhodnutia. Aj napriek nim však majte stanovený určitý cieľ, aj keď zatiaľ iba všeobecný.

000035000033000034000037

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s