Žena: nájdi si chlapa, poroď dieťa, vychovaj dieťa, musíš vedieť variť, musíš sa postarať o muža, buď citlivá…
Muž: nájdi si ženu, urob žene dieťa, zarob peniaze, musíš byť zručný, musíš sa postarať o rodinu, nesmieš plakať…

Napriek tomu, že túto dobu nazývame modernou či progresívnou, stále je v nás zaužívaných priveľa stereotypov. Či už sme žena alebo muž, spoločnosť od nás očakáva určité štandardné spávanie úzko spojené s našim rodom. Rod by však nikdy nemal určovať to, čím sme alebo budeme. Ak nechceme, aby tieto predstavy pretrvávali, musíme začať od seba. Odpútať sa od naučenej predstavy, že to, čo spoločnosť vníma ako nutnosť je zároveň správne.

Od malička počúvam odporúčania, čo by som mala robiť iba preto, že som žena. Nájdi si chlapa. Nájdem ale vtedy, keď sama budem chcieť a keď sama budem pripravená a nie vtedy, keď to moje biologické hodiny ohlásia. Poroď a vychovaj dieťa. Som si celkom istá, že sa nájde niekoľko mužov, ktorí by výchovu dieťaťa zvládli lepšie ako ja. Dokážu mu venovať viac času a starostlivosti. Nikdy by som nemala nič proti tomu, ak by v partnerskom vzťahu chcel byť práve muž ten, ktorý bude poberať materskú dovolenku. Musíš vedieť variť. A to už prečo? Variť sa nenaučím asi nikdy, už som sa s tým zmierila. Poznám veľa mužov, ktorí vedia variť neporovnateľne lepšie a s väčšou vášňou ako ja. A prečo by som sa mala nútiť do aktivity, ktorá mi spôsobuje ťažkosti, keď jediný dôvod prečo by som to mala vedieť je ten, že som sa narodila ako žena. Buď jemná a citlivá a reprezentatívna pre svojho muža. Nuž, budem rada ak sa muži raz a navždy zmiera s myšlienkou, že nie všetky ženy sú citlivé a jemné, a nie všetky ženy potrebujú byť dokonalé lebo majú doma pupkatého muža, ktorý to od nich vyžaduje.

Nikdy by som však netvrdila jednu vec a to, že žena, ktorá je v domácnosti je menej cenná ako tá, ktorá sa sústredí na kariéru. Niektoré z nás uprednostnia starostlivosť o rodinu pred kariérou. Na tom nikdy nič zlé nebude. Lenže nech si ženy v domácnosti uvedomia aj to, že ich známa, ktorá je vo svojej kariére úspešná a nežije iba pre rodinu, je v rovnakej miere ženou ako ony.

Je veľmi veľa vecí, ktoré sú rodom podmienené. Muži nikdy nebudú schopní rodiť a ženy nikdy nebudú mať toľko sily ako muži. A je veľký rozdiel, keď sa zmierite s niečim, čo je prirodzené, ako keď počúvate z každej strany, že je to niečo, čo robiť musíte. Iba preto, že ste príslušníkom určitého rodu. Začnime sa o našich potrebách rozprávať a nebazírovať na predstavách o stereotypoch, ktoré sú koniec koncov podmienené minulosťou, v ktorej sa ľudia riadili podľa daností. Iba žena môže rodiť, preto jej prináleží starostlivosť o dieťa a muž má hrubú silu preto skôr zabije zviera a zabezpečí obživu. No úprimne, kedy naposledy sme sa správali tak primitívne ako v začiatkoch ľudstva?

IMG_20180917_0011IMG_20180917_0007IMG_20180917_0008IMG_20180917_0005IMG_20180917_0006

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s