Danubiana je jedno z mojich najobľúbenejších miest prezentujúcich súčasné umenie na Slovensku. Je iba málo galérií, ktoré sa svojou selekciou vyrovnajú tejto. Navyše prostredie, v ktorom sa Danubiana nachádza jej dodáva niečo špeciálne.

Mala som možnosť tu počas vysokej školy týždeň praxovať. Viem, že taká krátka doba nie je ničím výnimočným, ale mohla som vďaka tomu vidieť pripravovanie výstavy, a niečo málo som sa dozvedala aj o samotnom chode tejto galérie. Podrobnejšie som si pozerala stálu expozíciu a spoznávala zákutia Danubiany. Tri priestory vrámci galérie sú vždy venované špecifickým umelcom, ktorí vystavujú svoje diela na krátke časové obdobie. Výber expozícii je vždy rôzny. Od svetových umelcov ako napríklad Miró, až po etablovaných alebo začínajúcich Slovákov.

Moja najobľúbenejšia časť Danubiany je práve tá, kde vznikla aj väčšina fotiek nižšie. Je jednou z troch spomínaných priestorov, v ktorých sa výstavy obmieňajú. Vysoké stropy a schodisko zabezpečujú galeristom rôzne možnosti prezentácie obrazov a diel. Momentálne je tam výstava Markusa Huemera.

Danubiana sa nedávno votrela aj do mojej práce v Kompote. Vytvorili sme nový projekt v spolupráci s umelcom Viktorom Frešom. Vzniklo nové tričko, na ktorom je jeho ikonická socha Pičus. Zhodou okolností má jednu zo svojich inštalácií práve v Danubiane, a tak mi napadlo spojiť tieto dve príležitosti a odfotiť tričká priamo pri jeho diele.

Všetko z vyššie spomenutého a ešte oveľa viac zažijete a uvidíte aj vy, ak sa tam niektorý deň vyberiete. Zatiaľ vám ponúkam aspoň ilustračné zábery.

IMG_20180820_00071.2IMG_20180820_00102IMG_20180820_0014IMG_20180820_0015

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s