We should all be feminists.

S touto vetou sme sa stretli možno všetci. Či už na tričkách od Diora alebo sme ju započuli z iného zdroja. Jej autorkou je spisovateľka a aktivistka za ľudské práva Chimamanda Ngozi Adichie z Nigérie. Prvý krát ju spomenula vo svojom prejave na známom podujatí TEDx. Hovorila o tom, prečo byť zároveň ženou a feministkou nie je iba vhodné, ale priam nutné. Ona a niektoré ženy, či muži, v mojom okolí ma inšpirovali k napísaniu tohto postu.

Tu je niekoľko bodov, kvôli ktorým si aj ja myslím, že všetci by sme mali byť feminist(k)ami.

  1. V prvom rade si treba pojem feminizmus vysvetliť. Tento pojem neznamená, že ženy feministky chcú, aby muži vymreli. Práve naopak. Jediné, čo si úprimne želajú je to, aby mali ženy spolu s mužmi vo všetkom rovnaké práva. Ešte stále sa to nedeje. A ak sa o tom nebude rozprávať, ani sa do tej fázy nikdy nedostaneme.
  2. To, že je niekto feministka neznamená, že sa neholí je zatrpknutá a nemá sex. Práve naopak, ak ste spokojná so svojou ženskosťou, čo je na tom nemať jedného partnera celý život? Myslíte si, že zostanete morálne čisté iba vtedy, keď s prvým mužom vášho života aj navždy ostanete? Prečo by ste nemali experimentovať? Samozrejme, pri hľadaní partnera sú určité hranice pokiaľ je jednanie jednotlivca morálne. Avšak tieto hranice sú vždy totožné pre ženy aj pre mužov. Prečo by mal byť muž, ktorý mal za život viacero partneriek považovaný za lovca a žena, ktorá mala viacero partnerov za prostitútku?
  3. Často sa stretávam s vyhláseniami, že nejaká osoba sa správa ako typická žena. Čo je však ešte horšie tieto vyhlásenia sú vždy napojené na nejakú zápornú ľudskú vlastnosť. Napríklad správať sa ako typická žena znamená byť urážlivá, preháňať, odúvať sa a tak podobne. Ostávam bez slov ak sa dokonca týmito vlastnosťami charakterizujú ženy samé. Pre mňa slovné spojenie typická žena znamená citlivá, silná alebo sebavedomá. A myslím že slovnému spojeniu pochlap sa už dávno odzvonilo…

Takto by som mohla pokračovať dlhšie. Ale tieto tri body považujem za základ môjho presvedčenia, prečo sa považujem za hrdú feministku. Ak by ste si chceli rozšíriť obzory, siahnite po týchto dvoch knihách: We should all be feminists a Dear Ijeawele, a feminist manifesto in fifteen suggestions. Autorkou oboch je Chimamanda. A šírte lásku a rovnosť v každom smere. Či už v otázke rodu, farby pleti, vierovyznania alebo aj takej banality akou je národnosť. V 21. storočí sa to tuším zdá byť viac než žiadané.

IMG_20180618_0005IMG_20180618_0010IMG_20180618_0011IMG_20180618_0006IMG_20180618_0012

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s