Uvedomila som si, že som už dlho nepísala o udržateľnej móde. Opäť predostriem krátke edukačné okienko. Niekoľkokrát som písala o mojich obľúbených sekáčoch, avšak existujú dva druhy, ktoré si netreba mýliť. Je rozdiel medzi obchodmi, ktoré sú charakterizované ako Vintage stores a tými, ktoré nesú názov Second hand. Tento rozdiel som si uvedomila, keď som hovorila mojim učiteľom na škole v Shanghai, kde nakupujem. Ak som povedala vo všeobecnosti, že sa jedná o vintage stores znamenalo to niečo iné, ak by som obchody nazvala second handami. Oboje však spája jeden koncept, a to predaj šatstva z druhej ruky.

Vintage stores ponúkajú nosené oblečenie, avšak z pravidla ide o kúsky z určitej éry. Nenájdete v nich veci, ktoré by ste kúpili v bežných obchodoch aj dnes. Jendotlivé kúsky oblečenia pochádzajú z rôznych období, zo 70´, 80´, 90´ rokov. Kvalita, alebo skôr identita konkrétnych vintage storov je odvodená od toho, kam až siaha história ich vecí. Niektoré vintage stores môžu mať v sortimente aj kúsky až z obdobia svetovej vojny, a to, do ktorého zájdete záleží len na vašom vkuse. Zároveň selekcia oblečenia týmito obchodmi je na vyššej úrovni, čo znamená, že väčšinou nemajú znehodnotené produkty.

Second handy sú trošku odlišné. Ich primárnym konceptom je ponúkať ľuďom nosené oblečenie za výrazne nižšie ceny, ako sú v obchodoch. Avšak odráža sa to aj na kvalite sortimentu. Oblečenie nemusí byť v dobrej kondícii a nájdete v nich šatstvo od výmyslu sveta. Od špinavých, cez strihovo divných, až po veci od neidentifikovateľných značiek. Netreba ich však zatracovať, pretože s dávkou odvahy a šťastia v nich nájdete skvosty za pár drobných.

Keď som vám už predostrela tieto dva, mnou najčastejšie navštevované typy obchodov, verím, že tam zablúdite aj vy. V Shanghai podobné obchody neexistujú, ale v Hong Kongu áno. Túto koženú bundu sa mi podarilo ukoristiť práve tam, vyrobená v Kórei.

SHI_7979SHI_7981SHI_7987SHI_7994SHI_7989SHI_7992SHI_7962

Fotky: Johnny

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s