V určitom momente môjho pobytu som začala analyzovať obliekanie tunajších ľudí. Dospela som k všeobecnému záveru, že ženy sa obliekajú nepomerne lepšie než muži. Číňanky si na svoj štýl veľmi potrpia. Aj keď dotyčná nevyzerá veľmi vkusne, určite ju jej outfit stál úsilie.

Široké veci sú v Shanghai obľúbenejšie než kdekoľvek inde, kde som doteraz bola. Dávajú si záležať na strihu a dĺžke jednotlivých kúskov. Čím dlhšie a širšie, tým lepšie. Dievčatá prevažne kombinujú veľké nohavice s mohutnými topánkami (mimoriadne obľúbené sú tu Skechers) a dlhými kabátmi. Bundičky a plášte tu nosia aj keď je 27 stupňov a slnečno. Súvisí to s ich vierou, že telo má byť stále v teple. To znamená, že nosia veľa vrstiev, čo ich štýlu dodáva ešte väčší šmrnc.

Kým som ale prišla na to, kde tie baby nakupujú, chvíľu mi to trvalo. Keď sa prejdete po Shanghai, na jednej strane ulice vidíte high fashion butiky a na strane oproti, obchody s fast fashion. Na to prvé nemá peniaze každý, a to druhé neprodukuje také zaujímavé kúsky, aké vídam denne v metre. Z časti náhodou, z časti vďaka odhodlaniu, sa mi podarilo nájsť zdroj ich štýlu. Objavila som malé butiky, ktoré na niektorých veľkých uliciach prehliadnete, ale na iných sú koncentrované jeden vedľa druhého.

Okolie South Shaanxi road spadá do druhej kategórie. V týchto úzkych obchodíkoch predávajú všeličo. Stále som síce neprišla na princíp ich fungovania, pretože v nich nájdete veci iba v jednej veľkosti ale suma nezodpovedá sume v second handoch. V Číne je však bežné pretváranie jednotlivých kúskov. Niektoré veci majitelia obchodu prešijú, pokreslia a pridajú niečo z vlastnej kreativity. To môže byť dôvodom zvýšenej ceny. Aj samotný koncept obchodu je zaujímavý. Oblečenie je usporiadané do možných finálnych kombinácií, takže môžete nakupovať podľa stratégie ready-to-wear (haha). Ak by ste teda náhodou neodišli s novým kúskom, určite si odnesiete aspoň inšpiráciu.

0000270000261-e1524650960630.jpg000029000030

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s