Shanghai je rozdelený na dve časti-Pudong a Puxi. Odkazuje to na polohu, ktorú má určitá časť od rieky. Puxi je centrum mesta a dalo by sa rozčleniť na päť hlavných častí:

  • The Bund & People´s Square
  • Old Town
  • Jing´an
  • French Concession East
  • French Concession West

Každá časť je niečim zaujímavá ale v podstate je celé mesto rovnaké. Asi najzaujímavejšie na Shanghai sú obrovské kontrasty, ktoré sú viditeľné na každom kroku. Keď sa prechádzate po meste, na pravej strane vidíte moderný mrakodrap a na ľavej špinavú bytovku, kde žijú celé rodiny pokope. Shanghai je celkom špinavé mesto, napriek tomu, že tu pracujú ľudia, ktorí neprestajne zametajú a upratujú ulice. Ale tá špina je skôr spriaznená so životným štýlom, ktorý Číňania majú. A aký to je?

Číňania sa riadia pravidlom ber alebo ti bude zobrané. Im nezáleží na ničom okrem vlastného profitu. Vidíte to všade, v službách, v metre, v reštaurácii. V metre sa napríklad ľudia medzi sebou nerozprávajú. Dokonca ani keď majú spoločnosť. Oni iba stále pozerajú do mobilu a nič iné ich nezaujíma. Ja si v metre vždy čítam knihu. Mali by ste vidieť tie neveriace pohľady, keď ju vytiahnem z tašky. Okrem toho do vás popri presune z jednej linky na druhú aspoň stokrát drgnú. Hlavným dôvodom je, že sa stále pozerajú do mobilu a druhým to, že im je úplne jedno, že niekam idete. Hlavné pre nich je, že oni idú tiež. Okrem metra sa však všetci prevádzajú na skútroch a bicykloch. Tie si tu môžete prenajať kdekoľvek v rámci mesta. Naskenujete si QR code a idete kam chcete.

Aby som na nich nebola však taká kritická, niekedy sú aj veľmi milí. Síce nie v situáciach kedy potrebujete pomoc, skôr vtedy, ak od nich chcete niečo kúpiť. A keď niečo kupujete základným pravidlom je vyjednávať. Či už kupujete oblečenie alebo ovocie, vždy sa musíte hádať o cenu. Mne to bolo spočiatku proti srsti, no potom si zvyknete lebo pochopíte, že oni inak fungovať ani nevedia. Kde teda nakupovať a čo tu pozrieť?

Najznámejšou atrakciou v Shanghai je The Bund. Je to vyhliadka, z ktorej vidíte z jednej časti mesta na druhú. Je to v najužšom centre, kde však okrem turistických atrakcií, toho veľa nenájdete. Moja najobľúbenejšia štvrť je francúzska kolónia. Tam je veľa zaujímavých bistier a vintage shopov a celkovo sa to dá nazvať hipsterskou časťou. Veľmi dobré ulice na nákup štýlového oblečenia sú v okolí South Shaanxi road. Ja chodím hlavne na Xinle road. Nakupovanie je celkom zaujímavé, pretože napriek tomu, že je to očividný sekáč, snažia sa vám predať veci mimoriadne draho. Je však potom iba na vás, za koľko si tie veci napokon kúpite.

Moja najobľúbenejšia časť mesta je M50 Art Space. Je to uzavretá spleť ulíc, kde sú samé súkromné galérie. Okrem nich sú tam však aj zaujímavé obchody. Jeden z nich je Dark room, ktorý prevádzkuje učiteľ fotografie a predáva všetko, čo sa jeho oblasti týka. Dokonca si k nemu chodím dávať vyvolať film, takže vďaka nemu môžete vidieť moje analógové fotky nižšie. Keď už sme pri tých galériách, tu je zoznam tých, ktoré nesmiete vynechať: MOCA Shanghai, China Art Museum, ShanghART, Long Museum alebo YUZ Museum. 

Ak by ste si od chodenia chceli dať pauzu, viem vám odporučiť niekoľko kaviarní na európsky spôsob. Najlepšie flat white majú v Drops coffee studio. Kvalitou sa im vyrovná aj Belt coffee alebo S.Engine coffee. Moja srdcovka je však pri West Nanjing road pri mojej škole. Volá sa to Bonabird a nemožno to považovať za kaviareň. Bola to však prvá a stále jedna z najlepších káv, aké som tu mala. A počas školy na ňu nedám dopustiť. Vždy tam boli na mňa veľmi milí a dokonca som dostala aj zákaznícku kartičku. A čo sa týka jedla, ktoré vždy tak rada odporúčam, tentokrát to vynechám. Ťažko povedať, ktoré miesta na jedenie sú dobré, pretože mne tu väčšina jedál moc nechutila. Nesmiete ale vynechať ich povestné dumplings.

Shanghai je s určitosťou pre mňa veľkým zdrojom inšpirácie. K lokálnej móde sa ešte neskôr vrátim. Ponúkam vám aj zopár fotiek, snáď z nich aspoň trochu vycítite atmosféru tohto mesta. Všetky ostatné zaujímavé veci určite nájdete v nejakom knižnom guide, ktorý si zaobstaráte, pretože je tu toho naozaj veľa. Predsa, je to najväčšie mesto sveta.

000002000005000006000003000010000013000017000018000020000027000030000032000033

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s