Kodaň je veľmi progresívne, pekné, malé a drahé mesto. Až tak sa však od iných európskych metropol nelíši. Všetci sú tu veľmi štýlový a celé mesto pôsobí čistým dojmom. Napriek malej rozlohe je v Kodani miest na objavovanie neúrekom. Ja vám priblížim niektoré, ktoré nás najviac zaujali.

Prvé kroky v Kodani nasmerujte na ulicu Jægersborggade. Je možné, že tu nájdete všetko, o čo máte záujem a môžete to otočiť rovno domov. Ulica plná obchodíkov s oblečením, sekáčmi, vinyl shopom a rovnakými priľahlými uličkami. To najdôležitejšie na tejto ulici je kaviareň Coffee Collective, kde ponúkajú vlastnú výberovú kávu a pri stole oproti môžu sedieť tri štýlové architektky pracujúce na spoločnom projekte. Po dobrej rannej káve je čas na dobrý brunch. Na mieste Møller-Kaffe og Køkken ponúkajú jedlo veľmi chutné a zároveň ho môžete ochutnať veľa pretože fungujú na princípe zdieľania jedla. Ďalším podobným miestom je Mirabelle. Brunch podávajú iba do určitej hodiny, no ak to nestihnete určite si pochutíte na ich domácich cestovinách.

A teraz môžme plynule prejsť k obedovému menu. Určite zavítajte do časti Kødbyen tzv. Meatpacking District. Ide o štvrť, kde sa stretávajú mladí ľudia na pivko a zároveň je tu veľa dobrých reštaurácií na kope. Jedna z nich má názov Mother, podávajú tu dobrú pizzu v kachličkovom, akoby postsocialistickom priestore. Ďalšia pizza, ktorú sme ochutnali bola z reštaurácie s názvom Bæst. V tejto talianskej reštaurácii vás obsluhuje pravý Talian a na tanieri máte okrem výborného cesta aj domáci syr, šunku či salámu. Aby sme ostali pri nezdravom jedle, nezabudnite zájsť do ich domáceho fast foodu Jagger. K jedlu vám hrajú rapy a samotný burger vôbec nie je zlý. A keď už sme pri tom lokálnom jedle, zavítajte aj do tržnice Torvehallerne, kde si môžte vybrať spomedzi desiatok stánkov a stoviek čerstvých surovín. A na záver gastronomického odseku vám odporučím najlepšiu reštauráciu v akej som doposiaľ bola. Má názov Host a ide o reštauráciu zameravajúcu sa na degustačné večere. To znamená, že prídete a vyberiete si koľko chodové menu chcete a tým vaša práca končí. Keď vám čašník prinesie chod, vždy vám osvetlí čo máte vlastne na tanieri. Celá večera trvá okolo troch hodín a odchádzate výborne nasýtený a s naozajstným zážitkom.

Prejdime k nákupom, skrátim to. Ani by sme nepovedali ale Kodaň je bohatá na rôzne sekáče a vinyl shopy. Jednoznačne najlepší platňový obchod v akom som bola má názov Dorma 21, kde vám majiteľ Jacob ochotne so všetkým poradí a možno vám zahrá aj svoj dj set. Rôzne cennosti určite objavíte aj v Black Coffee & VinylRoute 66 a bez debát v Percy Records. Pre vintage dizajnové kúsky navštívte sekáč Second Wardrobe a pre menej náročných je tu Prag. Ak nezháňate nič z druhej ruky a máte chuť nakupovať skúste trojposchodový obchod Le Fix alebo výberové tenisky v Rezet Sneaker Store. Kvôli kúpe nápaditých knižiek navštívte Arnold Busck LAB.

Popozerajte si aj miesta charakteristické pre Kodaň. Napríklad farebné domčeky v lokalite Nyhavn alebo príjemnú národnú galériu SMK-Statens Museum for Kunst. Určite sa oplatí skočiť si pozrieť Botanickú záhradu a jej okolie. Ak si to dobre naplánujete, možno ju stihnete otvorenú. Dokonca si môžete pozrieť celú Kodaň naraz a to vďaka výhľadu z veže Rundetaarn situovanú v centre mesta. Samozrejme nesmiete vynechať ani Freetown Christiania. Stavím sa, že budete prekvapení a očarení zároveň. A keď odtiaľ pôjdete dobre naladení, zakončite večer v klube Culture Box. Snáď budú mať práve v ten večer dobrý booking.

K. 1K. 2K. 3K. 4K. 5K. 6K. 7k. 8

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s