Ako som tak rozmýšľala, aký post by bol príznačný k týmto fotkám, na nič som neprišla. Preto mi napadlo, že vám vyrozprávam príbeh o dvoch veľmi zaujímavých a príjemných vernisážach, na ktorých som sa minulý týždeň zúčastnila.

Prvá z nich bola v SNG, ktorá aktuálne prezentuje diela známeho architekta Friedricha Weinwurma. Moja láska ku kráse chátrajúcich budov sa tu umocnila ešte viac. Fotografie zachytávajú súčasný stav jeho architektonických diel postavených v 20. storočí, medzi ktorými (podľa mňa) dominuje fotka z kúpeľov Grössling. Zaujímavé sú tiež texty vo vtedajších periodikách a publikáciach načrtávajúce vnímanie osoby tohto slovenského architekta okolitým svetom. Na výstave je však oveľa viac vnemových podnetov. Okrem očí môžete zapojiť aj sluch, pretože vaše kroky budú sprevádzať slová samotného Weinwurma osvetľujúce jeho uvažovanie o architektúre ako takej.

Druhá, bola vernisáž môjho asi najobľúbenejšieho slovenského umelca Petra Barényiho. Jeho tvorbu som si zamilovala odkedy som si prečítala rozhovor o jeho dávnejšej výstave v inSpire magazíne. Výstava bola vtedy venovaná afterparties. To ma dostalo. V rozhovore osvetľuje jej význam. Hovorí o bratislavskej klubovej scéne, respektíve o absencii afteriek a pridáva príklad veľkomiest, kde sa afterparties stali neoddeliteľnou súčasťou pretancovaných nocí. Afterparties sa však venuje aj v bežnom živote a jeho byt č.6 sa stal v uliciach rannej Bratislavy pojmom. Späť do súčasnosti. Vernisáž jeho najnovšej tvorby sa presunula do Flatgallery. Ak ste o tejto galérii nikdy nepočuli, odporúčam vám jej návštevu všetkými desiatimi. Nachádza sa totiž v byte v centre starého mesta, a počas prezerania obrazov sa môžete zároveň cítiť ako doma. A obrazy Peťa Barényiho v takom priestore sú (takmer) neprekonateľná kombinácia.

Ak teda nemáte ako tráviť zimné večery, alebo ich chcete tráviť práve takto, vrelo odporúčam. Spoznáte milých ľudí, získate nové vizuálne podnety a ako bonus, na vernisážach je víno zadarmo.

IMG_20180125_0011IMG_20180125_0012IMG_20180125_0010

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s