Nedávno som sa zastavila v Berlíne načerpať novú inšpiráciu do života. Keďže to nebola moja prvá návšteva, rozhodla som sa odskočiť si aj do Hamburgu. Autobusom je to iba tri hodinky a je to druhé najväčšie mesto Nemecka. Rozhodne sa doň oplatí nahliadnuť a ja vám ponúknem pár tipov, aby ste tam dlho neblúdili.

Vaše prvé kroky by mali smerovať do Altstadt respektíve starého mesta. Tvoria ho spletité a napriek tomu široké uličky plné tehlových domov a mostov. Mosty tvoria prechody cez mnohopočetné kanály tvoriace centrum mesta. Vzhľadom, avšak nie atmosférou, by mohol Hamburg pripomínať Amsterdam. Po ceste sa zastavte na mieste zvanom Binnenalster, je tam vodotrysk a veľmi pekný výhľad na Hamburg. V starom meste okrem vzácnej architektúry minulých storočí, však viac nenájdete. Preto sa choďte prejsť ďalej. Ja som išla až ku miestnej univerzite (náhodou). Okrem toho, že som sa infiltrovala do davu a na chvíľu sa tvárila, že som tiež hamburgská študentka, po ceste späť do centra, ma metro viezlo popri prístave. Je obrovský a trochu strašidelný. Ale to sa mi možno iba zdalo. Neviem, keď si ho pozriete, môžeme si porovnať dojmy.

Keď som sa dosýta vynadívala na turistické lákadlá, rozhodla som sa nájsť predsa len niečo môjmu srdcu a vkusu bližšie. Nohy a ujo google ma doviedli do štvrte zvanej Sternschanze. Tvorí ju niekoľko uličiek, na ktorých sú koncentrované nápadité a nesmierne zaujímavé obchodíky. Jediné, čo túto štvrť delí od zvyšku Hamburgu je malý podchod. Hneď po vchode sa vám akoby otvorí nový svet. Živší, farebnejší a veselší. Čo je zaujímavé, jednotlivé uličky sú prepojené detskými ihriskami. Sú však trochu odlišné, minimálne od tých, na ktoré sme zvyknutí my. Obkolesené sú totiž pograffitovanými múrmi a stenami a v niektorých nájdete aj rampy so skejtermi. A cez tieto zaujímavé ihriská si môžete krátiť cestu medzi obchodmi.

Táto štvrť je zároveň plná kaderníctiev a barber shopov. Až som sa čudovala, že sa ich toľko dokáže uživiť na jednej kope. Bohužiaľ čas na nový look som si nenašla, ale keď prídem nabudúce, namierim si to rovno do (s)ker.  Čo sa týka jedla, myslím, že hociktoré z malých podnikov poteší vaše chúťky. Atmosféra malých pubov, z ktorých trčia stoly je energická. Po dobrom jedle sa už môžete vybrať do obchodov. Najviac ma zaujal jeden bez názvu. Bol to obchodík preplnený vecami, ktoré boli nahádzané na seba a tvorili bordel. Pred obchodom boli komíniky z kníh a platní, ktoré strážil starý pán s briadkou a cigaretkou. Ak sa nebudete hanbiť, určite vám niečo z toho bordelu vyloví. O pár krokov ďalej som narazila na concept store s názvom Mono. Charakterizuje ho dôkladne vybraný sortiment od známych ale aj úplne nových značiek. V Schanzenviertel je toho však oveľa viac. Treba sa túlať a do všetkého, čo vás zaujme nakuknúť. A ak sa vám už nebude chcieť chodiť, kúpte si bicykel. Predávajú ich na každom rohu a niektoré z obchodov ponúkajú tak dizajnérsky prepracované, že som skoro s jedným odišla. Ak budete mať miesto v batožine, zakúpte si jeden.

Dúfam, že som vás na niečo navnadila. Ak nie slovami, nižšie máte fotky. Prajem pekné výlety.

IMG_20171030_0014IMG_20171030_0015IMG_20171030_0016IMG_20171030_0017IMG_20171030_0018IMG_20171030_0019

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s