Podľa môjho názoru sa do umenia moc nerozumiem. Ale to asi skoro žiadny laik. Zistila som, že je naozaj rozdiel medzi fotku a Fotkou, obrazom a Obrazom. A naozaj obrovský rozdiel medzi profi fotografom a človekom, ktorý rád stláča spúsť na foťáku. Je veľa výstav, ktorým nerozumiem a veľa výstav, ktorým sa snažím porozumieť. Ale viem povedať, čo sa mi páči a čo nie a to je jediné, čo nás ako laikov robí hodných posudzovať umenie.

Rada sa zúčastňujem na vernisážach, a naozaj nielen kvôli vínu zadarmo. Máte možnosť stretnúť sa s autorom a opýtať sa ho na jeho názory a pohnútky pri tvorení výstavy. Keď stratíte ostych môžete sa o dielach porozprávať aj bližšie, radi vám odpovedia. A vy sa vďaka týmto rozhovorom stále viac ako laik vyznáte do umenia. Porozumiete veľa motívom a skytým významom. A to je super. Pochopiť vizuálnu tvorbu smerom, ktorým vás môže ovplyvniť. Ak nie hneď ovplyvniť, minimálne v niečom inšpirovať.

Tento post bol fotený v Dot. kaviarni a malej galérke na prízemí. Každú chvíľu tam máte nového umelca, o ktorom ste nikdy nepočuli a nikto sa na vás zvláštne nepozerá, keď obraz pozorujete dlho, alebo naopak krátko. Veľa z autorov vás dokáže úprimne zaujať a veľa autorov nenadchnúť vôbec. Ale o tom podľa mňa umenie je, nájsť si formu, ktorá vyhovuje vám osobne. Najbližšie sa chystám na výstavu Saudeka do galérie Michalský dvor. Neviem, čo od neho čakať aj keď z jeho rozhovoru na Rádiu FM usudzujem, že už to s tým sebauznávaním preháňa. Ale bol jediný československý autor, ktorého sme našli v knihe o svetových fotografoch v galérii v Amsterdame. Nechám sa prekvapiť a vy sa nechajte tiež. Či už umelcami alebo priestormi galérii.

IMG_20170929_0021IMG_20170929_0025IMG_20170929_0020IMG_20170929_0022

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s