Veľmi rada míňam peniaze na knihy a na rôzne druhy kvalitných (väčšinou) artových časopisov. Je to pre mňa určitá forma zbierania umenia a inšpirácie. Viem, že vždy sa budem môcť do kníh/časopisov opätovne začítať alebo si budem môcť pozrieť fotku či ilustráciu, ktorá na mňa zapôsobila. Niečo ako udržateľné umenie.

Názov tohto postu aj jeho obsah inšpiroval nový slovenský časopis s názvom Hajpster. Kúpila som si ho asi pred týždňom v Urban House. Prvá vec, ktorá ma na ňom zaujala boli fotky. Práve kvôli nim som si časopis kúpila. Neskôr som sa doň začítala a už som ho z ruky nepustila až kým som nedošla k poslednej strane.

Kto ale hipster v skutočnosti je? Má toto pomenovanie ešte vôbec výpovednú hodnotu? Tieto a im podobné otázky si kladiem, ak chcem dať prívlastok nejakej zaujímavej alebo inovatívnej veci, ktorú som objavila. Odhliadnuc od vecí, je obrovské množstvo ľudí, ktorých nedokážete definovať inak ako slovom hipster. Mám mnoho kamarátov, ktorí tento pojem používajú nesprávne alebo dokonca posmešne. Nikdy im ten názor však neviem vyvrátiť, keďže sama významu tohto slova presne nerozumiem. V tomto časopise som však našla mnoho príspevkov, ktoré mi s jeho definovaním pomôžu.

V prvom článku s názvom Flat White Economy vysvetľujú význam komunity, ktorú tvoria ľudia označení ako hipsteri a ich súvis s ekonomikou. ,,Áno, bankárov nahrádzajú hipsteri, alebo skôr ľudia, ktorých označujeme ako hipsteri. Čo však o nich reálne vieme? To, že majú brady a bicykle? To, že sú často start-upisti? Títo ľudia sú často obeťou spoločenskej satiry, ale väčšina z nás prehliada, že hipster je v podstate zosobnenie ,,nového konzumenta,” ktorý indikuje akým smerom sa uberá ekonomika.” Je to citeľné na výraznej produkcii malých pivovarov, rastu malých pražiarní a kaviarní alebo na veľkom množstve iných remeselných produktoch a manufaktúrach. Oveľa radšej zaplatíme za kvalitný produkt lokálnych malovýrobcov a tým prispievame k zvyšovaniu počtu im podobných fabrík a predajcov. Hajpster týchto platiteľov označil za Gen Y konzumentov. ,,Hlavné znaky Gen Y konzumenta sú: 1. dôraz na (dnešný) zážitok a 2. návrat k remeslu/manufaktúre.” To znamená, že presýtenosť kvantity je výrazná a ľudia sa obracajú ku kvalite a investujú do zážitku. Osobný prístup a garancia dobrého výrobku je iba bonus k celej rade hipsterských výmyslov. Podporujme to, čo sa oplatí.

Mimochodom naposledy som si kúpila knihu Nahý chlieb z vydavateľstva Brak a časopis Flash Art. Investujte do niečoho kvalitného aj vy.

IMG_20170929_0009IMG_20170929_0010IMG_20170929_0011IMG_20170929_0012IMG_20170929_0014IMG_20170929_0013

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s