Text tohto postu nebude bohužiaľ tematicky korešpondovať s fotkami nižšie. Ale je o oblasti, ktorá ma veľmi zaujíma a rada si v nej rozširujem vedomosti. Ide o film.

Milujem inojazyčné, najmä európske filmy. Mám rada surovosť a výrazne realistické filmy. Režiséri prezentujúci dokonalú estetiku ako napríklad Paolo Sorrentino (ktorého film Youth by mal vidieť každý, kto chce mať z filmu zážitok) alebo taký Lars von Trier (ktorého film Melancholia je pre mňa stále záhadou) mňa nebavia. Nudím sa pri tej ich dokonalej optike a zložitom deji. A preto sa zameriavam na filmy, ktoré sú ich opakom. Rozhádzané, prekvapivé ale svojím spôsobom celistvé.

Najväčší hrdina filmu, čo sa mňa týka, je Xavier Dolan. Kanadský režisér, ktorý ma každým svojim filmom uchvátil. Svoje filmy si režíruje a zároveň v nich aj hrá. Ak si pozriete viacero jeho filmov zistíte, že námety sa opakujú a že v podstate v nich prezentuje časť svojej autobiografie. Nechcela by som tvrdiť, že som odborníčka, to vôbec nie, ale každý má určitý názor a na podnety odpovedáme dojmom. Odporúčam začať filmom J’ai tué ma mère pokračovať Mommy a moju chuťovku nájdete v rebríčku nižšie.

Osvedčilo sa mi, že ak narazíte na dobrý film (vrelo odporúčam tipy filmového kritika Peťa Konečného) je viac než isté, že daný režisér vás osloví ešte aj inými. Preto je dôležité, ako pri všetkom, pozerať sa na autora. Ku všetkému spomenutému mi ostáva iba uviesť rebríček mojich najobľúbenejších filmov. Ak sa rozhodnete mi dôverovať, verte, že neoľutujete.

  1. Les amours imaginaires (Xavier Dolan)
  2. ukrajinský Plemya v posunkovej reči (Myroslav Slaboshpytskyi)
  3. jednozáberový nemecký Victoria (Sebastian Schipper)
  4. Love (Gaspar Noé)

IMG_20170606_0020IMG_20170606_0017IMG_20170606_0022IMG_20170606_0019

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s