Osobne mám veľmi rada galérie a celkovo umenie. Nepovažujem sa ani za odborníka ani za znalca ale mám veľmi rada, ak sa môžem dostať k vizuálnemu zážitku. Rada navštevujem nielen slovenské galérie ale ak som niekde na výlete, nevynechám galériu ani v zahraničí. Slovenská Národná Galéria je bohužiaľ tento rok ochudobnená o výstavy kvôli rozsiahlej rekonštrukcii. Jej predstavitelia to však návštevníkom kompenzujú vo forme vstupu zadarmo a stále zaujímavých výstav.

Do 20. augusta si máte možnosť pozrieť výstavu s názvom Nech šije! Ide o výstavu, ktorá prezentuje módu v socialistickom štáte. Nejde iba o modely ako také, ale aj o ich výrobu, prezentáciu na módnych prehliadkach či v módnych časopisoch vtedajšieho režimu. Dozviete sa veľa o fungovaní módneho priemyslu v povojnových rokoch. Mňa osobne zaujala samotná výroba odevov pre editoriály do slovenských časopisov Móda a Dievča. Dnes to funguje tak, že modelku oblečiete do vecí od známych značiek či dizajnérov a doplníte to do tematického zamerania konkrétneho čísla. Kdežto vtedy si museli časopisy oblečenie pre tieto účely vyrábať vo svojich závodoch. V dnešnej dobe by to asi dokázal málokto. Nemyslím si, že by mali nedostatok kreativity ale nebol by na to čas. Ďalej ma zaujali aj fotky, za ktoré by sa v terajšom období ,,vintage” štýlu nemusel hanbiť žiadny časopis. Pri vystavených kusoch oblečenia na figurínach som našla veci, ktoré sa nápadne podobali tým v mojom šatníku. Okrem inšpirácie do ďalších dní, získate aj mnohé vedomosti, ktoré majú historický podklad. S tým je aj móda neodmysliteľne spätá.

Určite treba podporovať umenie. Aj lokálne, menšie galérie, ktoré často vystavujú expozízie ukazujúce spoločenské problémy (typu Hore Hajl Dole Hajl od Ivany Šátekovej) alebo proste pekné veci. Nižšie si môžete pozrieť pár fotiek z módneho sveta SNG.

Processed with VSCO with g3 presetOLYMPUS DIGITAL CAMERAProcessed with VSCO with g3 presetProcessed with VSCO with g3 presetProcessed with VSCO with g3 presetProcessed with VSCO with g3 preset

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s