Čierna farba je súčasťou každej doby, každého dizajnéra a je v šatníku každého z nás. Niektorého viac, niektorého menej. Ja osobne sa cítim práve v tejto farbe najviac uvoľnene. Pri čiernej farbe za najdôležitejšie považujem práve strih vecí. Nezáleží až tak na tom, akej značky daný kúsok je, ale ako dobre nám sedí. Je však rozdiel medzi značkou a dizajnérom. Pre mňa najväčší génius pracujúci hlavne s čiernou farbou je Yohji Yamamoto. Jeho tvorba je veľmi prepracovaná všetkým, no najmä strihom, a aj preto patrí medzi mojich najobľúbenejších dizajnérov.

Ak sa však povie slovo black, napadne mi aj mnoho iných odvetví života a spoločnosti. Bohužiaľ sú väčšinou spojené s diskrimináciou a zlom. Sú však ľudia, ktorí proti nenávisti bojujú. Medzi nich rozhodne patria aj brazílske čierne ženy, ktoré sú vo svojej krajine stále utláčané. Grace Neutral, redaktorka magazínu i-D, vyzdvihuje ženskú krásu a silu v rôznych sociálnych oblastiach v rôznych kútoch sveta. Nedávno zverejnila krátky a nesmierne inšpiratívny dokument, v ktorom tieto Brazílčanky svoju situáciu vysvetľujú. Odporúčam zhliadnutie aj iných dokumentov od Grace, obohacuje to.

Podobné problémy sú však, bohužiaľ, všade. Naozaj silný príbeh je zobrazený aj v belgickom filme Black. Tento film vyhral aj cenu na Toronto International Film Festival v roku 2015. Európske filmy sú často vysokej kvality a v Bratislave si ich môžete pozrieť v Kino Film Europe.

Prajem príjemné pozeranie.

img_2910img_2898img_2930img_2916-1img_2950

Photos: Nicole Fabo

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s